Registrácia podniku

Aktuality

titulný obrázok
07. 02. 2022

Pomocné schémy pre gastro sú deravé. Novovzniknuté prevádzky nimi „prepadajú“.

 • Info
 • Tlačové správy

Otvorenia prevádzok sa gastro sektor nakoniec dočkal 3. januára 2022. A hoci sa na prvý pohľad môže zdať, že je opäť všetko v poriadku, realita je celkom iná. Okrem neadekvátne nastavených pomocných schém, ktorých sa sektor nedočkal ani po decembrových protestoch, čelia existenčným problémom aj novovzniknuté prevádzky, ktoré cez pomocné schémy jednoducho „prepadajú“. V prípade čerpania pomocí na nájomné totiž nespĺňajú podmienku 13 mesačnej účinnosti nájomnej zmluvy. Tá je podľa predstaviteľov gastra úplne nelogická, nakoľko sa od predošlých vĺn výrazne líši.

Čítať viac
titulný obrázok
07. 02. 2022

Na záver roka si zdecimované gastro vybojovalo svetlo na konci tunela

 • Info
 • Tlačové správy

Cestovný ruch a gastro sektor naprieč celým Slovenskom sa v priebehu posledných týždňov spojili do iniciatívy s názvom Cestovný ruch krváca. Svoju aktivitu začali tlačovými konferenciami vo viacerých mestách Slovenska, počas ktorých opakovane upozorňovali na existenčné problémy sektora. Protestné aktivity nakoniec vyvrcholili autoprotestom v hlavnom meste a odovzdaním otvorených listov príslušným ministrom. Výsledkom je otváranie prevádzok od 3. januára 2022 a rokovania o navýšení pomocných schém.

Čítať viac
titulný obrázok
07. 02. 2022

V Banskej Bystrici sa dnes konal tretí Pohreb cestovného ruchu. Prevádzky varujú pred otvorením prevádzok aj napriek zákazu.

 • Info
 • Tlačové správy

Banská Bystrica, 13. december 2021 – Gastro sektor naďalej upozorňuje, že je ako jediný nielen neoprávnene zatvorený, ale najmä neadekvátne kompenzovaný. Diskriminácia podnikateľov preto minulý týždeň vyústila do regionálnych protestov, ktoré dnes pokračovali aj v Banskej Bystrici. Gastro tak vláde adresuje poslednú výzvu na plnohodnotné kompenzovanie sektora, v opačnom prípade hrozí aj napriek pretrvávajúcemu lockdownu celosektorový protest.

Čítať viac
titulný obrázok
07. 02. 2022

Vláda zlyháva - cestovný ruch pochováva.

 • Info
 • Tlačové správy

Vysoké Tatry, 9. december 2021 – Cestovný ruch nikdy preukázateľne nezvyšoval čísla nakazených, práve naopak, v našich prevádzkach je najväčšia kontrola dodržiavania stanoveného režimu. Cestovný ruch je ale jediný sektor, ktorý je dlhodobo a najviac obmedzovaný, čo považujeme za diskriminačné.

Čítať viac
titulný obrázok
25. 11. 2021

Desiatky tisíc ľudí z gastra skončia v najbližších dňoch na úrade práce.
Bez zapnutí všetkých pomocí z 2. vlny pandémie pôjde gastro ku dnu.

 • Info
 • Tlačové správy

Dnes ráno sa Slovensko zobudilo do celoštátneho lockdownu. Mnohé sektory si tak situáciu spred roka pripomenuli až dnes ráno, gastro však v podmienkach lockdownu funguje už niekoľko týždňov. „Podľa štatistického úradu po druhej vlne pandémie skončilo v gastre až 40 000 ľudí. Počas tretej vlny ich pravdepodobne skončí ešte viac. Druhá vlna bola totiž sprevádzaná kompenzáciami, vďaka ktorým sme mohli aspoň prežiť. Pomoc, ktorá je zapnutá teraz, však nestačí. Nechápeme, že vláda nevidí, že ak sa nezapnú kompenzácie aspoň v rozsahu z druhej vlny, gastro pôjde ku dnu a desiatky tisíc zamestnancov skončia na úrade práce,“ opakuje Viliam Pavlovský, prezident Aliancie slovenskej gastronómie.

Čítať viac
titulný obrázok
24. 11. 2021

10 % DPH považujeme za veľký posun vpred, jedným dychom však dodávame, že bez pomocných schém z 2. vlny pandémie ďalší mesiac neprežijeme.

 • Info
 • Tlačové správy

Pandémia poriadne naberá na intenzite. V hre je opäť celoštátny lock down, ktorý by mal trvať niekoľko týždňov. Nevyhnutnosť tohto kroku, ktorého cieľom je zastaviť šírenie vírusu, chápe aj gastro sektor, očakáva však, že so zavádzaním obmedzení bude vláda automaticky spúšťať aj schémy na pomoc podnikateľom. Situácia v gastre je už totiž naozaj neudržateľná. „Tisícky prevádzok padajú do exekúcií, pretože kvôli silnému obmedzeniu podnikania nevytvárajú takmer žiadne obraty. Nie sú schopné platiť svoje aktuálne záväzky a ani tie, ktoré im vznikli z minulých vĺn pandémie. Podnikatelia sú preto nútení k masívnemu prepúšťaniu a nie je vylúčené, že celá táto situácia vyústi aj vo viaceré ľudské tragédie.

Čítať viac
titulný obrázok
12. 11. 2021

Aliancia slovenskej gastronómie odovzdáva vláde memorandum podporené AZZZ a SPPK. Žiada oficiálne stretnutie s vládnymi predstaviteľmi a pomoc v rozsahu pomocných schém z 2. vlny pandémie.

 • Info
 • Tlačové správy

Tretia vlna pandémie je pre gastro sektor najhoršia zo všetkých. V najprísnejšej čiernej farbe COVID automatu sa od pondelka ocitne viac ako 50 okresov. Podnikatelia žiadajú vládu o neodkladnú pomoc v rozsahu pomocných schém z druhej vlny pandémie, ktoré umožnili prežiť aspoň malej časti prevádzok. Odhadujú, že v opačnom prípade bude 60 % prevádzok nútených zavrieť a o prácu prídu tisícky ľudí. Svoje požiadavky spísali v memorande, ktoré dnes oficiálne odovzdali predstaviteľom vlády a Prezidentskému palácu.

Čítať viac
titulný obrázok
21. 10. 2021

Zamestnanci gastra opäť stratia minimálne 20 % mzdy, zamestnávatelia si zas majú prehĺbiť odvodový dlh. Aliancia slovenskej gastronómie sa pýta, kde je spravodlivosť?

 • Info
 • Tlačové správy

Už od pondelku bude v čiernej farbe zaradených 10 okresov, čo pre gastro sektor znamená tvrdý lock down, a ďalších 30 skončí v bordovej fáze. Gastro prevádzky tak čaká automatický pokles tržieb o 60 % a viac, keďže plne zaočkovaných je stále nemej než 50 % obyvateľov. Zamestnanci tak opäť zostanú nielen bez práce, ale hrozí tiež, že zamestnávateľ nebude mať prostriedky na ich mzdu a prídu o zamestnanie. Mzda vo výške 80 % z hrubej mzdy totiž prináleží len zamestnancom zamestnaným do 1. 2. 2021.

Čítať viac