Registrácia podniku

Aktuality

titulný obrázok
25. 11. 2021

Desiatky tisíc ľudí z gastra skončia v najbližších dňoch na úrade práce.
Bez zapnutí všetkých pomocí z 2. vlny pandémie pôjde gastro ku dnu.

 • Info
 • Tlačové správy

Dnes ráno sa Slovensko zobudilo do celoštátneho lockdownu. Mnohé sektory si tak situáciu spred roka pripomenuli až dnes ráno, gastro však v podmienkach lockdownu funguje už niekoľko týždňov. „Podľa štatistického úradu po druhej vlne pandémie skončilo v gastre až 40 000 ľudí. Počas tretej vlny ich pravdepodobne skončí ešte viac. Druhá vlna bola totiž sprevádzaná kompenzáciami, vďaka ktorým sme mohli aspoň prežiť. Pomoc, ktorá je zapnutá teraz, však nestačí. Nechápeme, že vláda nevidí, že ak sa nezapnú kompenzácie aspoň v rozsahu z druhej vlny, gastro pôjde ku dnu a desiatky tisíc zamestnancov skončia na úrade práce,“ opakuje Viliam Pavlovský, prezident Aliancie slovenskej gastronómie.

Čítať viac
titulný obrázok
24. 11. 2021

10 % DPH považujeme za veľký posun vpred, jedným dychom však dodávame, že bez pomocných schém z 2. vlny pandémie ďalší mesiac neprežijeme.

 • Info
 • Tlačové správy

Pandémia poriadne naberá na intenzite. V hre je opäť celoštátny lock down, ktorý by mal trvať niekoľko týždňov. Nevyhnutnosť tohto kroku, ktorého cieľom je zastaviť šírenie vírusu, chápe aj gastro sektor, očakáva však, že so zavádzaním obmedzení bude vláda automaticky spúšťať aj schémy na pomoc podnikateľom. Situácia v gastre je už totiž naozaj neudržateľná. „Tisícky prevádzok padajú do exekúcií, pretože kvôli silnému obmedzeniu podnikania nevytvárajú takmer žiadne obraty. Nie sú schopné platiť svoje aktuálne záväzky a ani tie, ktoré im vznikli z minulých vĺn pandémie. Podnikatelia sú preto nútení k masívnemu prepúšťaniu a nie je vylúčené, že celá táto situácia vyústi aj vo viaceré ľudské tragédie.

Čítať viac
titulný obrázok
12. 11. 2021

Aliancia slovenskej gastronómie odovzdáva vláde memorandum podporené AZZZ a SPPK. Žiada oficiálne stretnutie s vládnymi predstaviteľmi a pomoc v rozsahu pomocných schém z 2. vlny pandémie.

 • Info
 • Tlačové správy

Tretia vlna pandémie je pre gastro sektor najhoršia zo všetkých. V najprísnejšej čiernej farbe COVID automatu sa od pondelka ocitne viac ako 50 okresov. Podnikatelia žiadajú vládu o neodkladnú pomoc v rozsahu pomocných schém z druhej vlny pandémie, ktoré umožnili prežiť aspoň malej časti prevádzok. Odhadujú, že v opačnom prípade bude 60 % prevádzok nútených zavrieť a o prácu prídu tisícky ľudí. Svoje požiadavky spísali v memorande, ktoré dnes oficiálne odovzdali predstaviteľom vlády a Prezidentskému palácu.

Čítať viac
titulný obrázok
21. 10. 2021

Zamestnanci gastra opäť stratia minimálne 20 % mzdy, zamestnávatelia si zas majú prehĺbiť odvodový dlh. Aliancia slovenskej gastronómie sa pýta, kde je spravodlivosť?

 • Info
 • Tlačové správy

Už od pondelku bude v čiernej farbe zaradených 10 okresov, čo pre gastro sektor znamená tvrdý lock down, a ďalších 30 skončí v bordovej fáze. Gastro prevádzky tak čaká automatický pokles tržieb o 60 % a viac, keďže plne zaočkovaných je stále nemej než 50 % obyvateľov. Zamestnanci tak opäť zostanú nielen bez práce, ale hrozí tiež, že zamestnávateľ nebude mať prostriedky na ich mzdu a prídu o zamestnanie. Mzda vo výške 80 % z hrubej mzdy totiž prináleží len zamestnancom zamestnaným do 1. 2. 2021.

Čítať viac
titulný obrázok
14. 10. 2021

Pokles obratov v gastre je už na hranici 50 %.

 • Info
 • Tlačové správy

Sprísňujúce sa opatrenia, ktoré platia podľa platného covid automatu, si v gastro sektore začínajú vyberať svoju daň. Počty zákazníkov sa zo dňa na deň znižujú, na čo okamžite reagujú aj tržby. Ich pokles, ktorý prišiel s nástupom červených a bordových farieb covid automatu, je už na hranici 50 %. A akoby to nestačilo, od budúceho týždňa sa niektoré okresy sfarbia na čierno.

Čítať viac
titulný obrázok
06. 10. 2021

Minister Krajniak ako najväčší bojovník za exekučnú amnestiu paradoxne svojou nečinnosťou uvrhuje do exekúcie 2 665 spoločností na Slovensku.

 • Info
 • Tlačové správy

Gastro sektor mal ako jediný na Slovensku najdlhší zákaz vykonávať svoju činnosť už počas prvých dvoch vĺn pandémie. S príchodom tretej vlny sa však nič nezmenilo. Zákazy pretrvávajú, kompenzácie neprichádzajú a akoby to nestačilo, Sociálna poisťovňa začala od gastro prevádzok vymáhať aj splátky za odložené odvody za zamestnancov z minulého roka. 2 665 podnikov sa tak ocitlo pod hrozbou exekúcie, kompetentní sa však tvária, že nič nevidia.

Čítať viac
titulný obrázok
26. 08. 2021

HORECA Summit 2021 - 21.-22.9.2021 Vysoké Tatry - naživo aj online

 • Novinky
 • Info

Radi by sme Vám dali do pozornosti druhý ročník SME konferencie HORECA summit 2021, ktorý sa bude konať 21. - 22. septembra v GRAND HOTEL BELLEVUE vo Vysokých Tatrách. Diskutovať sa bude o tom, ako zvládnuť toto ťažké obdobie, kde vziať a udržať si kvalitných nových zamestnancov, rovnako aj o novinkách, ktoré si pripravili hotelieri a gastronómi. Jedným z pozvaných rečníkov bude aj prezident ASG Viliam Pavlovský.

Čítať viac
titulný obrázok
03. 08. 2021

Prvá pomoc zamestnancom, zamestnávateľom a živnostníkom v júli 2021 napokon bude poskytovaná

 • Info

V našom predchádzajúcom článku sme Vás informovali o novej podobe a rozsahu finančnej pomoci Ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny SR v podobe tzv. Prvej pomoci pre zamestnávateľov a SZČO, zasiahnutých nepriaznivou situáciou spojenou s nákazlivou chorobou COVID-19 s platnosťou od júla 2021. V súčasnosti už sú známe informácie ohľadom čerpania Prvej pomoci za mesiac júl, o ktorú je možné si požiadať v rámci augusta 2021. Preto sme sa Vám ich rozhodli priblížiť v tomto článku.

Čítať viac