Registrácia podniku
25. 11. 2021

Desiatky tisíc ľudí z gastra skončia v najbližších dňoch na úrade práce.
Bez zapnutí všetkých pomocí z 2. vlny pandémie pôjde gastro ku dnu.

  • Info
  • Tlačové správy
titulný obrázok

Dnes ráno sa Slovensko zobudilo do celoštátneho lockdownu. Mnohé sektory si tak situáciu spred roka pripomenuli až dnes ráno, gastro však v podmienkach lockdownu funguje už niekoľko týždňov. Podľa štatistického úradu po druhej vlne pandémie skončilo v gastre až 40 000 ľudí. Počas tretej vlny ich pravdepodobne skončí ešte viac. Druhá vlna bola totiž sprevádzaná kompenzáciami, vďaka ktorým sme mohli aspoň prežiť. Pomoc, ktorá je zapnutá teraz, však nestačí. Nechápeme, že vláda nevidí, že ak sa nezapnú kompenzácie aspoň v rozsahu z druhej vlny, gastro pôjde ku dnu a desiatky tisíc zamestnancov skončia na úrade práce,“ opakuje Viliam Pavlovský, prezident Aliancie slovenskej gastronómie.

Podnikanie v gastro bolo v priebehu posledných 2 rokov väčšinu času výrazne obmedzené, pričom kompenzácie neboli dostatočné ani v jednej z vĺn. Podľa Aliancie slovenskej gastronómie dnes gastro funguje len vďaka obrovskému nasadeniu majiteľov, trpezlivosti zamestnancov a silnej podpore hostí, nie však vďaka štátu, ktorého pomoc sa ani zďaleka nedá považovať za dostatočnú. „V tretej vlne sú aj tí, ktorí mali väčšie rezervy na “horšie časy”, naozaj na úplnom dne a totálne zadlžení. Horšia situácia, ako je teraz tu ešte nebola,“ vysvetľuje Pavlovský.

S pomocou, ktorú vláda podnikateľom prisľúbila pri včerajšom ohlasovaní lock downu, gastro podľa Pavlovského neprežije. Prvá pomoc PLUS reálne znamená, že na každého zamestnanca potrebujete v priemere mesačne vynaložiť 278,00 eur z vlastných zdrojov, pričom z tejto sumy mu štát vezme približne 100 eur na odvodoch. Pri 20 zamestnancoch sa bavíme o sume takmer 6 000 eur mesačne! Pýtame sa, odkiaľ má prevádzka, ktorá je nariadením štátu zatvorená, tieto financie vziať?,“ pýta sa Pavlovský, podľa ktorého je zapnutie ďalšej pomoci pre záchranu gastra nevyhnutné. „Prvú pomoc PLUS potrebujeme akútne navýšiť na formu PLUS PLUS a doplniť ju aj o pomoc 3B naviazanú na pokles tržieb. To je minimum, ktoré vláda musí urobiť automaticky a hneď,“ apeluje Pavlovský.