Registrácia podniku
07. 07. 2021

Gastro sektor je vážne znepokojený konaním koalície

  • Tlačové správy
titulný obrázok

„Sme znepokojení konaním koalície, ktorá na jednej strane a to vrátane ministerstva financií deklaruje, že gastro sektoru pomôže, avšak nijak nekoná. Opozičný návrh na dočasné zníženie DPH na stravovacie služby nepodporila, ale neprichádza so žiadnou vlastnou iniciatívou. Gastro je v kritickej situácii, doslova hráme o čas. Neúspešná letná sezóna s hroziacou treťou vlnou pandémie môže byť umieračikom pre celý gastro sektor na Slovensku,“ povedal Marek Harbuľák, generálny manažér Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska.

„Prevádzkovatelia gastra, ktorí otvorili svoje prevádzky, musia splácať úvery a odložené odvody, nahromadené počas pandémie. Snažia sa minimalizovať dopady rastúcich cien potravín a energií a chýbajú im zamestnanci. Nie celkom rozumieme, čím sa politici zaoberajú, ak túto situáciu nevidia napriek tomu, že im všetky tieto problémy neustále vysvetľujeme. Pomoc gastru zo strany štátu je doslova minútu pred dvanástou,“ uviedla Magdaléna Koreny, z iniciatívy Pomoc pre gastro.

„Gastro prevádzkovatelia sú na hrane svojho fungovania. Visia nad nimi obrovské záväzky vo forme úverov na prežitie, ktoré chcú splatiť. Jasne sme vysvetľovali zástupcom koalície, aké prínosy pre prežitie sektora, ale aj štátny rozpočet má znížená DPH na stravovacie služby, ktorú zaviedlo množstvo krajín EÚ a odporúča ju aj Európska komisia. Nerozumieme, na čo štát čaká, ak dokonca deklaruje, že do rozpočtu aj z daní gastro prevádzkovateľov a cestovného ruchu vyberie o miliardu eur viac,“ uviedol Viliam Pavlovský z Aliancie Slovenskej Gastronómie/ 10 pre Gastro.

„Gastro sektor je už vyše roka pandémiou najviac postihnutým sektorom. Štát však nebol ani za toto obdobie schopný priniesť systematickú pomoc. Najlacnejšie pre štát, najadresnejšie a najefektívnejšie riešenie je pritom zníženie DPH na stravovacie služby. Budúci týždeň má koalícia poslednú možnosť ukázať desiatkam tisíc ľudí pracujúcim v gastre, že to s nami myslí vážne a chce nám pomôcť prežiť,“ zdôraznil Oto Kóňa z iniciatívy Pomáhame si – gastro v korone.

„Gastro sektor je dôležitým odberateľom aj pre množstvo slovenských výrobcov potravín, často malých a lokálnych. Jeho prežitie je tak úzko prepojené aj s vidiekom, malými farmármi a potravinárskymi podnikmi. Zníženie DPH na stravovacie služby by preto pomohlo udržaniu ľudí na vidieku, podporilo ťažko zasiahnutý cestovný ruch a prispelo k udržaniu rôznorodosti poľnohospodárskej výroby a potravinovej sebestačnosti Slovenska. Veríme, že vláda na nás nezabudla a predloží do NR SR vlastný návrh dočasného zníženia DPH na stravovacie služby ešte do konca tejto schôdze,“ uviedol Vladimír Machalík zo #StáleMámeChuť.

Platforma #StáleMámeChuť spája všetkých 14 kľúčových združení a iniciatív podnikateľov a dodávateľov v gastro sektore na Slovensku.

Signatári platformy #StáleMámeChuť

Aliancia slovenskej gastronómie - 10 pre Gastro

Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska

Asociácia malých nezávislých pivovarov Slovenska 

Asociácia výrobcov nealkoholických nápojov a minerálnych vôd 

Iniciatíva Zachráňme gastro!

Pomáhame si - gastro v korone

Pomoc pre gastro

Potravinárska komora Slovenska

Slovenská asociácia malých a stredných podnikov a živnostníkov 

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora

Slovenské združenie výrobcov piva a sladu

Slovenský zväz kuchárov a cukrárov

Slovenský zväz spracovateľov mäsa

Zväz vinohradníkov a vinárov Slovenska

www.stalemamechut.sk