Registrácia podniku
07. 02. 2022

Na záver roka si zdecimované gastro vybojovalo svetlo na konci tunela

  • Info
  • Tlačové správy
titulný obrázok

Cestovný ruch a gastro sektor naprieč celým Slovenskom sa v priebehu posledných týždňov spojili do iniciatívy s názvom Cestovný ruch krváca. Svoju aktivitu začali tlačovými konferenciami vo viacerých mestách Slovenska, počas ktorých opakovane upozorňovali na existenčné problémy sektora. Protestné aktivity nakoniec vyvrcholili autoprotestom v hlavnom meste a odovzdaním otvorených listov príslušným ministrom. Výsledkom je otváranie prevádzok od 3. januára 2022 a rokovania o navýšení pomocných schém.

Aliancia slovenskej gastronómie upozorňuje na problematickú situáciu v gastro sektore už od začiatku pandémie. Problémom tento sektor čelil už počas predošlých dvoch vĺn, v tej tretej sa však podľa Pavlovského, prezidenta Aliancie slovenskej gastronómie, ocitol v naozaj hlbokej existenčnej kríze. Dva roky stretnutí a neprestajných rokovaní však, zdá sa, konečne prinášajú ďalšie výsledky. Riešenia pre gastro sektor prichádzajú síce neskoro a v nie v úplne požadovanej miere, napriek tomu však podnikateľom z gastra a cestovného ruchu prinášajú nádej na lepšie zajtrajšky.

Otvorenie gastro prevádzok od 3. januára 2022 je pre náš sektor konečne svetlo na konci tunela, o ktoré celý cestovný ruch bojoval. Jedným dychom však dodávame, že požiadaviek prežitia, o ktorých zástupcovia cestovného ruchu s kompetentnými rokovali, je viac. Každá jedna z nich je pritom kľúčová ak chceme, aby celý segment mohol v nasledujúcom období prežiť, hovorí Viliam Pavlovský, prezident Aliancie slovenskej gastronómie.

Podstatný bod rokovaní, ktorý môže výrazným spôsobom ovplyvniť ďalšiu situáciu v sektore, je aj rokovanie o najhoršej možnej forme obmedzenia pre prevádzky fungujúce v gastre a cestovnom ruchu. Obmedzenie ich podnikania by už totiž v budúcnosti nemalo byť vo forme zatvárania prevádzok tak ako to bolo doteraz. „Takéto opatrenie vnímame z pohľadu prevádzok konečne ako kľúčové. Dodnes totiž neexistujú žiadne dôkazy, ktoré by poukazovali na fakt, že by gastro prevádzky či iné zariadenia cestovného ruchu boli centrami šírenia koronavírusu. Ak budeme mať istotu, že budeme môcť v budúcnosti fungovať aspoň v obmedzenom režime, určite to vnímame ako výrazné zlepšenie. Žiadny sektor by totiž nezvládol prežiť pri viac ako 240 dňovom zatvorení,hovorí Pavlovský.

Okrem režimu otvárania gastro prevádzok, ktoré sú ešte aj v týchto dňoch ako jediné zatvorené, je najhorúcejšou témou rokovaní aj kompenzácia určená na udržanie zamestnanosti z Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorá by sa mala transformovať na pomoc vo forme PLUS PLUS, a mala by tak sektoru pri poklese tržieb zagarantovať stopercentné preplácanie miezd. Okrem Pomoci PLUS PLUS sa rokovania týkajú aj navýšenia pomoci z Ministerstva dopravy a výstavby z aktuálnych 10 na 20 %, ako aj zníženej sadzby DPH, ktorej platnosť podnikatelia požadujú k 1. aprílu 2022. „Zníženú sadzbu DPH vnímame ako pokovidové stimulačné opatrenie nevyhnutné pre opätovné naštartovanie celého segmentu, vysvetľuje Pavlovský.