Registrácia podniku
21. 10. 2021

Zamestnanci gastra opäť stratia minimálne 20 % mzdy, zamestnávatelia si zas majú prehĺbiť odvodový dlh. Aliancia slovenskej gastronómie sa pýta, kde je spravodlivosť?

  • Info
  • Tlačové správy
titulný obrázok

Aj počas 3. vlny pandémie hrozí, že niektoré prevádzky zostanú úplne zatvorené. Platí to najmä pre gastro sektor, ktorého podniky majú v čiernej fáze covid automatu povolený už len okienkový predaj bez ohľadu na zaočkovanosť zákazníkov. Už od pondelku bude v čiernej farbe zaradených 10 okresov, čo pre gastro sektor znamená tvrdý lock down, a ďalších 30 skončí v bordovej fáze. Gastro prevádzky tak čaká automatický pokles tržieb o 60 % a viac, keďže plne zaočkovaných je stále nemej než 50 % obyvateľov. Zamestnanci tak opäť zostanú nielen bez práce, ale hrozí tiež, že zamestnávateľ nebude mať prostriedky na ich mzdu a prídu o zamestnanie. Mzda vo výške 80 % z hrubej mzdy totiž prináleží len zamestnancom zamestnaným do 1. 2. 2021.

Tretia vlna pandémie naberá na sile a kompenzácie pre gastro sektor sa ani so sprísňujúcimi sa opatreniami nijako nezlepšujú, práve naopak. „Aktuálna pomoc z dielne Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny za mesiac september je pre gastro sektor nečerpateľná, a za október stále nepoznáme jej znenie. Ak však nebude naviazaná na pokles tržieb, ako to bolo v prípade pomoci 3B, a preplácaná v 100 % výške pre gastro sektor stráca akýkoľvek zmysel,“ hovorí Viliam Pavlovský, prezident Aliancie slovenskej gastronómie.

Aliancia slovenskej gastronómie (ASG) preto už po niekoľkýkrát vyzýva vládu a ministra Milana Krajniaka, aby prevzali kompletnú zodpovednosť za rozhodnutie o zatváraní gastro prevádzok na Slovensku. „Žiadame, aby vláda začala zamestnancom, ktorých sa to dotkne, vyplácať 100 % mzdy vrátane plných odvodov. Nie je predsa možné, aby si prevádzky na tieto náklady zarobili v čase, keď sú z rozhodnutia vlády úplne zatvorené,“ vysvetľuje Pavlovský.

Okrem toho, že dôsledky tohto rozhodnutia zrejme budú platiť zamestnanci a zatvorené prevádzky, minister Milan Krajniak na včerajšej tlačovej konferencii predložil aj návrh na riešenie otázky odvodov. Okrem posunu splatnosti už odložených odvodov z predchádzajúcich pandemických vĺn chce posunúť aj splatnosť odvodov do Sociálnej poisťovne za október 2021 na 30. jún 2024. Počas tlačovej konferencie totiž minister jednoznačne priznal, že pomoc určená na kompenzáciu miezd zamestnancov zatvorených prevádzok nepokrýva reálne náklady, preto chce, aby rozdiel príspevku na zamestnancov a reálnej ceny práce prevádzky doplatili niekedy v budúcnosti.

„Takéto riešenie je len ďalším a zbytočným odďaľovaním problému, ktorý sa nabalí a zasype nás ako snehová guľa. Nevieme predsa, ako dlho tu ešte pandémia bude, preto je nevyhnutné okamžite prijať opatrenie, podľa ktorého bude vláda svoje rozhodnutia riadne kompenzovať a preplácať. Každá prevádzka, ktorej z dôvodu rozhodnutia vlády klesnú tržby o 80 % a viac, musí na zamestnancov dostávať 100 % mzdových nákladov vrátane preplácania odvodov aj za zamestnávateľa. Nie je predsa možné, aby si prevádzky, ktoré boli z posledných 18 mesiacov až 14 mesiacoch zatvorené, brali ďalšie úvery, z ktorých budú peniaze posielať do štátnej pokladne vo forme odvodov. Dlh v Sociálnej poisťovni by sa zatvoreným prevádzkam jednoznačne nemal navyšovať,“ apeluje Pavlovský na návrh ministra.